Boşanmanın Çocuklara Etkisi

24.01.2018 14:00:00

Boşanmanın Çocuklara Etkisi
Boşanma, çocukları olumsuz yönde etkilememektedir. Etkiler daha çok, boşandıktan sonra olan olaylardan ve anne-baba arasında yaşanan çatışmaların seviyesinden kaynaklanmaktadır. Çocukların çoğunlukla farklı bir eve ve bazen farklı bir okula gitmek zorunda kalmaları ve bunula birlikte aynı anda anne ve babalarını göremeyecek veya birlikte olamayacaklarını düşünmeleri de boşanma sonrası çocuğu etkilemektedir.

Ailelerinin boşanmasından sonra çocukların bu duruma uyum sağlamaları genellikle 2 yıl veya daha fazla zaman almaktadır. Ancak çocukların yaşları da boşanmaya verdikleri tepkilerde büyük rol oynamaktadır. 9 yaş altındaki çocuklar boşanma suçundan kendilerini sorumlu tutma eğilimi göstermektedirler. Bu yaş grubundaki çocuklar çok fazla ilgi, bakım ve sevgi ihtiyacı duymaktadırlar. Bu yüzden, boşanmanın sonucu olarak ebeveynlerine daha da bağımlı hale gelebilmekte ve daha önceden yapabildikleri basit görevleri yapmayı bırakabilmektedirler.

Boşanma sonrasında ailenin tutumu sonucu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çocuğun ebeveynleri ile düzenli aralıklarda ve öngörülebilir zamanlarda görüşmesi sağlanmalıdır. Bu sayede çocuk ebeveyninin onun için zaman ve çaba harcadığını görebilmektedir. Son olarak çocuk üzerinden eski eş hakkında bilgi alınmamalıdır.

Kaynakça:
 

https://www.children-and-divorce.com/effects-of-divorce-on-children.html

web site izmir