Çocuklarda ve Ergenlerde Şiddet Davranışı

 Çocuklarda ve Ergenlerde Şiddet Davranışı

 

               Son zamanlarda çocuklar ve ergenler arasında şiddet davranışının görülme sıklığı büyük oranda artmıştır. Bu karmaşık ve rahatsız edici sorunun ebeveynler ve öğretmenler tarafından anlaşılması gereken önemli bir konu olduğu bilinmektedir. Çocuk ve ergenlerde görülen başlıca şiddet davranışları fiziksel saldırganlık, tehditler veya başkalarını incitme girişimleri, silah kullanımı, hayvanlara karşı zulüm şeklinde geniş bir yelpazeyi içermektedir. Okul öncesi yaştaki çocuklarda da şiddet davranışları gözlemlenebilir. Şiddet davranışının çocuk kaç yaşında olursa olsun ciddiye alınması gerekir. Bu durum "Sadece geçmekte oldukları bir evre" olarak değerlendirilmemelidir.
 

Yapılan araştırmalar, çeşitli faktörlerin çocuklarda ve ergenlerde şiddet davranışları riskini artırdığı sonucuna varmıştır.

Bu faktörler;

·         Medyada şiddete maruz kalma (TV, film, oyun vb.)

·         Fiziksel veya cinsel istismara uğramak

·         Evde veya toplulukta şiddete maruz kalma

·         Zorbalığa uğrama

·         Genetik (aile kalıtımı) faktörleri

·         Uyuşturucu veya alkol kullanımı

·         Evdeki ateşli silahların varlığı

·         Stresli aile ortamı (yoksulluk, boşanma, tek ebeveynlik, işsizlik, geniş aileden destek kaybı)

·         Kafa travmasına bağlı beyin hasarı


Bir çocuk şiddet davranışları gösteriyorsa ne yapılabilir?

Uzmanlar tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Yapılan değerlendirme sonucunda ihtiyaç durumuna göre çocuğa yardımcı olmak; çocuğun kızgınlığını nasıl kontrol edeceğini öğretmek; öfke ve hayal kırıklığını uygun yollarla ifade etmesine yardımcı olmak, davranışlarının sorumluluğunu almasını ve sonuçlarını kabul etmesini sağlamak amaçlanır. Uzmanların erken müdahalesi sayesinde problemli davranışın kontrol altına alınması sağlanabilir.

 

Kaynakça: http://www.aacap.org/aacap/families_and_youth/facts_for_families/FFF-Guide/Understanding-Violent-Behavior-In-Children-and-Adolescents-055.aspx

web site izmir