Beslenmenin Önemi

Beslenme; büyüme, gelişme, sağlıklı ve verimli olarak uzun süre yaşamak için gerekli olan enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda sağlayacak olan besinleri vücuda almak ve kullanmaktır. Bu öğelerin herhangi birisi alınmadığında veya gereğinden az yada çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği, sağlığın bozulduğu bilinmektedir. Ancak beslenmenin fizyolojik olduğu kadar sosyolojik ve psikolojik bir olay olduğu da unutulmamalıdır. Yeme Bozuklukları da bu noktada kendini göstermektedir. Son yıllarda çevrenin ve medyanın etkisiyle özellikle gençlerde görülen bu bozukluklar kendini olduğundan şişman görme, yemek yemeyi reddetme ya da tam tersi tıkanırcasına yemek yeme gibi şekillerde kendini göstermektedir. Sonucunda vücuda yetersiz ya da fazla alınan besin öğeleri sonucu ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Prensip olarak her yaş grubunda yeterli ve dengeli beslenme bilinci desteklenmelidir.


Ayrıca Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite, Otizm gibi tanılarda da beslenme desteğinin önemi üzerinde çalışılmaktadır. Bu nedenle Yeme Bozuklukları, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite, Otizm tanılarında doktor kontrolünde bir beslenme programının uygulanması tedavi sürecini olumlu etkilemektedir.


Unutmayın; sağlıklı beslenme sağlıklı çocukluk, sağlıklı çocukluk sağlıklı gençlik, sağlıklı gençlik sağlıklı yetişkinlik, sağlıklı yetişkinlik de bilge yaşlılık demektir.

 

(04.06.2012 tarihinde www.ozlemozcan.com sitesinde yayınlanmıştır.)

web site izmir