Diva Dergisi - 'Dünya Kadınlar Gününe Özel Röportaj'

 • 1- Özlem Hanım sizi uzun yıllardır tanıyoruz ama kendinizi okurlarımız için tanıtabilir misiniz?

  Özlem ÖZCAN. Ben 1988 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldum. Uzmanlığımı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Ana Bilim Dalından aldım. 1997 yılında kendi kliniğimi kurup özel olarak çalışmaya başladım.

   

  2- Özlem Hanım kliniğinizde hangi hizmetleri veriyorsunuz?

  Kliniğimizde çocuk ve gençlere yönelik ruh sağlığı hizmeti veriyoruz. Çocuk ve gençlerde görülen hastalıklardan özellikle depresyon, dikkat eksikliği-hiperaktivite, öğrenme bozuklukları, uyum sorunları gibi pek çok tanı grubunda çalışıyoruz. 3D (üç boyutlu) beyin fonksiyonel haritalama tekniğini, kantitatif EEG (QEEG) değerlendirmesini gerçekleştiriyoruz. Psikoterapi ve ilaç tedavilerinin dışında Avrupa ve Amerika’nın bazı sağlık enstitüleri ile birlikte kullandığımız yazılımları “ Bilgisayar Destekli Kognitif Terapi ” tekniklerimizde kullanıyoruz.

   

  3- “Bilgisayar Destekli Kognitif Terapi” tekniği hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

  Kişilerin hayat kalitelerini yükseltmeyi hedefleyen profesyonel araştırma grupları insanların daha verimli olmalarını sağlayacak çeşitli programlar geliştirmekteler. Bu programlar kişilerin kendi zihinlerini geliştirmelerini sağlayan bir terapi ve rehabilitasyon programı olarak kullanılmaktadır. Bu programlar sayesinde kişiler; dikkat, konsantrasyon, mantık kurma, akıl yürütme, muhakeme, soyutlama, bellek (uzun/kısa), sınıflandırma, organize etme, oryantasyon, öğrenme, reaksiyon hızı belirleme gibi konularda çalışabilir ve kendilerini geliştirme fırsatı kazanabilmektedirler. Bu bilgisayar programlarına genel olarak “ Bilgisayar Temelli Kognitif Terapi Yöntemler” diyebiliriz. Çok geniş bir uygulama alanına sahip olan bu programlar özellikle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Güçlükleri, Gelişim Gerilikleri, Unutkanlık ve Dalgınlık, Nörolojik Sorunlar ve Dürtü Bozukluklarında kullanılmaktadır. Bunların dışında hiçbir rahatsızlığı olmayan kişilerin kendi yeteneklerini geliştirmeleri konusunda da olanak sağlamaktadır.

   

  4- Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?

  Kliniğimizde sunduğumuz tanısal değerlendirme ve tedavi yaklaşımlarını daha geniş kitlelere ulaştırmayı ve hatta Türkiye geneline yaymayı hedefliyoruz.

   

  5- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşıyor. Günümüzde kadının toplumdaki yeri nasıldır? Bir iş kadını olarak siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

  Günümüzde kadının toplumdaki yeri kültürlere göre farklılık göstermekte. Cinsiyet ayrımı olmaksızın bir birey olarak bütün kadınların önemsenmesini arzu ediyorum.

   

  6- Kadının toplumda daha saygın bir konuma gelmesi için kimlere ne gibi görevler düşüyor? Sizin düşünceleriniz nelerdir?

  Kadının toplumda daha saygın bir konuma gelmesini özellikle eğitimle mümkün kılınabileceğini düşünüyorum. Kadınların üretkenliği ile gündelik yaşama daha fazla entegre olmasını arzuluyorum.

   

  7- Sorularımızın dışında eklemek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?

  Sağlıklı kimlik gelişimi için ailelerin önceliği çocuklarına vermelerini gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarını daha bilinçli, bilgili, özgür, araştırmacı ve cesur bireyler olarak görmek istiyorlar ise daha fazla çaba sarf etmelerini diliyorum.

   

  (08.03.2014 Diva dergisinde yayımlanmıştır.)

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Bulvarı No: 184 Pay Apt. Kat: 1 Daire: 1 Alsancak / İZMİR

 

TELEFON: +90 232 464 73 71

MOBİL: +90 530 614 14 64

EMAİL: info@ozlemozcan.com

web site izmir