DİKKAT EKSİKLİĞİNDE FARKINDALIK ÖNEMLİ

 • 1997 yılından bu yana kendi adıyla kurduğu kliğinde çalışmalarına devam eden Çocuk ve Genç Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Özcan, 2 psikolog, bir diyetisyen ve bir biyologdan oluşan ekibiyle geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

   

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan ve 1997 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda uzmanlığını tamamlayan Dr. Özlem Özcan, aynı yıl açtığı kliniğinde çalışmalarına devam ediyor.

   

  Çocuk ve gençlerde görülen psikiyatrik bozukluklar ve sorunlar konusunda ekip çalışmasının önemini vurgulayan Dr. Özlem Özcan, gözlem ve deneyimlerin yanı sıra doğru nöropsikolojik test uygulamalarının ve güvenilir test değerlendirilmelerinin tanı koymada önemli olduğunu belirtti. Kliniğinde uygulanan psikoterapi, ilaç tedavileri ve ilaçsız bilgisayar destekli terapiler ile geniş bir yaş ve tanı grubuna hizmet verebildiklerini de aktardı. Çocuk ve gençlerin ruh sağlığı kadar, yetişkinlerin de ruh sağlığını ilgilendiren yenilikler sunduklarını söyleyen Dr. Özlem Özcan, “Bunların başında Bilgisayar Destekli Kognitif Terapi ve Neurofeedback-Biofeedback Terapi gelmektedir. Yeni yazılım programlarıyla hazırlanan bu güncel tedaviler her yaş grubunda beynin işleyişini düzenleyen ve beynin performansını arttırmaya yönelik yaklaşımlardır” dedi.

   

  Ailenin Farkındalığı

   

  Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve öğrenme güçlüğü gibi konularda ailenin farkındalığının çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Özlem Özcan, bunların standart çocuk çağı davranışlarından iyi ayırt edilmesi gerektiğini söyledi. Bu rahatsızlıklarda 5 yaştan önce tanı konulmadığını söyleyen Özcan, dikkatli bir ailenin bu davranışları 3-4 yaşlarında da fark edebileceğini belirtti. Bu konuda sorunu olan ailelerin mutlaka bir doktor randevusu alması gerektiğini vurgulayan Özcan, “Hizmet alacakları merkezleri de dikkatle seçmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

   

  (28.02.2013 tarihinde Yeni Asır gazetesinde yayımlanmıştır.)

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Bulvarı No: 184 Pay Apt. Kat: 1 Daire: 1 Alsancak / İZMİR

 

TELEFON: +90 232 464 73 71

MOBİL: +90 530 614 14 64

EMAİL: info@ozlemozcan.com

web site izmir