Anne Karnı

 • Annemizin karnını pek çoğumuz his olarak anımsarız. Sıcaklığını, yumuşaklığını, huzur vericiliğini. Belki tarif edemeyiz ama duygu olarak tanımlamasını gayet güzel yapabiliriz. Bebek, anne rahmine düştüğü andan doğuma kadar anne karnında varlığını sürdürür. Anne ve bebeği hep iletişim halindedirler. Anne bebeğini, bebek de annesini hisseder. Anne bebeğinin hareketlerini fark edince heyecan duyar, hareket etmediğini fark ettiğinde ise merak ve kaygı.

   

  Çocuk psikiyatrisinde yapılan aile görüşmelerinde en önemli sorulardan biri gebeliğiniz nasıl geçti sorusudur. Annenin ruhsal durumu, gebelikte geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar kadar önemlidir. Annenin bebeği isteyip istemediği, eşiyle ilişkisi, kendi annesi ve ailesiyle ilgili duygulanımları, yorgunlukları, uykusu, yaşadığı stresler ve daha bir çok faktör çocuğun ruhsal yapısı üzerinde etkilidir. Bebek doğumla birlikte anne karnından ayrılır. Kendini güvende hissettiği o koruyucu ortamın dışına çıkar. Dış ortam anne karnına pek de benzememektedir. Fakat anne sevgisi ve sahiplenilme duygusu yani güven, çocuğun anne karnı dışında yaşamını destekleyecektir. Çocuk psikiyatrisinde yapılan aile görüşmelerinde sorulan bir diğer önemli soru, çocuğun ilk bir yılını nasıl geçirdiğidir. Bebeğin anne karnından çıktıktan sonraki ilk yılı ruhsal açıdan son derece önemlidir.

   

  Biyopsikososyal gelişim basamaklarının başlangıç evresi anne karnında geçirilen dönem ve ardından anne karnından ayrılmanın ardından gelen ilk yıldır. Bu iki evreyi sağlıklı ve güven ortamında yaşayan çocuk, yaşamın diğer evrelerine daha kolay uyum yapar.

   

  Ruhsal sorunlar ve psikiyatrik hastalıkların bir çoğunun temelinde anne karnında yaşananlar önemli yer tutmaktadır. Bu yüzden, annenin hamilelik süresince stresten ve kaygıdan olabildiğince uzak durması ve daha huzurlu ve mutlu bir ortamda bu dönemi atlatması, bebeğin daha sağlıklı ve dengeli bir ruh hali içerisinde olmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu da, çocuğun ilerleyen yaşlarında günlük yaşamın getirdiği büyük ve küçük sorunlarla daha iyi baş edebilmesinin anahtarı olacaktır.  

Bize Ulaşın

Cumhuriyet Bulvarı No: 184 Pay Apt. Kat: 1 Daire: 1 Alsancak / İZMİR

 

TELEFON: +90 232 464 73 71

MOBİL: +90 530 614 14 64

EMAİL: info@ozlemozcan.com

web site izmir